redrooster_rri_6150_5nv
RED ROOSTER RRI-6150-5NV pneumatic palm sander 150mm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description
Features
  • Ergonomic design, well balanced.
  • Exhaust air is silenced.
  • Hook & Loop pad.
  • Lightweight.
  • Adjustable speed.
  • Excenterstroke 5mm.
Key features according to our expert
  • (Disc) diameter: 150 mm
  • Connection size (air): 1/4"
  • Speed: 12000 rpm
  • Max. air pressure: 6,3 bar
  • Power: 0,3 kW
Specifications / All features
  • Brand: RED ROOSTER
  • EAN: 8717981197071
  • Supplier number: RED ROOSTER RRI-6150-5NV
(disc) diameter
150 mm
Connection size (air)
1/4"
Speed
12000 rpm
Max. air pressure
6,3 bar
Power
0,3 kW